6. Epata Rally Dakar 2020

V pořadí šestou etapou z Hail do Riyadh se účastníci Dakarské Rally posunuli do druhé poloviny soutěže. Než si posádky mohli odpočinout během sobotního volného dne, museli urazit vzdálenost 830 km, přičemž měřená část etapy čítala nemalých 477 km. Mechanici si neodpočinou ani v sobotu, alespoň ale nebudou ztrácet síly balením bivaku a cestováním. Mohou se tak na plno věnovat technice, která během doposud odjetých 3715 km (z toho minimálně 2396 km na trati speciálek) rozhodně dostala zabrat a servis potřebuje jako prase drbání. A nějaké to drbání na masérském stole si určitě dopřejí i posádky. Pojďme ale k výsledkům pátečního dne.

Šestou etapu vyhrál prakticky stylem start – cíl bezchybný rus Karginov, kterému kryl záda jeho parťák Shibalov. Na „etapové bedně“ doplnil dvojici KAMAZů Bělorus Viazovič s MAZem. Martin Macík byl se svým 7. etapovým časem nejrychlejším českým náklaďákem v cíli a po třech etapách vzal tento neoficiální titul „Lopíkovi“, který dojel 8. se ztrátou necelé minuty na Martina.V této etapě se před naše borce bohužel dostali jejich přímí soupeři Sotnikov a van Kasteren, kteří tak v celkovém pořadí mírně stáhli svojí ztrátu. Naopak stupně vítězů Alešovi i Martinovi v porovnání s pořadím páté etapy poodjeli o cca 20 minut. České barvy ale stále hájí čtvrté (Loprais) a páté místo (Macík) v průběžném pořadí soutěže. Martin Šoltys s Tatrou Buggyra dojel v šesté etapě 14. a celkově si o jednu příčku pohoršil drží 10. místo.

Nejlepším Čechem v kategorii osobních vozů byl tradičně Martin Prokop, který společně s Viktorem Chytkou dovezl jejich Shreka na 15. místě. Podle Martinových slov byla tato etapa bezproblémová, ale podle všeho výkon auta z nějakého důvodu nestačí na konkurenci. Před Martina se dostal dokonce i čínský pilot Wei Han, kterého se Shrek nedokázal v rychlých úsecích držet (což Martin v cíli náležitě demotivovaný komentoval). V celkovém pořadí je posádka před dnem volna na 14. příčce. S časovou ztrátou +2:49:59 na průběžné první místo ale přichází i ztráta motivace, což je velká škoda. Držíme Martinovi palce a stále v něj věříme! Jsi borec kámo!

Miroslav Zapletal dojel etapu jako 24. a celkově je na 20. místě. Boris Vaculík zapsal 28. etapový čas a celkově je na 29. místě. Tomáš Ouředníček se do uzáverky tohoto článku nehodlal dostavit do cíle etapy. Snad nám někde nezakufroval, žádné zprávy nemáme. Poslední čas má z předposledního bodu, takže snad brzy dorazí. Stejná situace je i u Pepy Macháčka s CAN-AMem.

EDIT: Pepa Macháček dorazil do cíle etapy a zapsal 29. čas. V průběžném pořadí se posádka posunula o dvě pozice vzhůru na 28. místo. Velmi smolně bohužel skončila 6. etapa pro posádku Tomáše Ouředníčka, jak můžete vidět na fotografii přímo z místa. Zda bude posádka pokračovat zatím není jisté. Tomáš popsal situaci takto:

„3 km před cílem do nás napálil v plné rychlosti kamion van den Brinka a úplně nám zmasakroval Rangera. My jsme v pořádku.“

Hned na začátku etapy hodně ztratil kvůli chybě v navigaci náš Milan Engel. V cíli popisoval záludnost místních dun, která ho stále i jeden nepříjemný pád s poškozením motorky i helmy. Kromě vyraženého dechu se naštěstí Milanovi nic nestalo a úspěšně dorazil až do cíle etapy kde zaznamenal 30. čas. Nedařilo se ale i jeho soupeřům, takže v průběžném pořadí si Milan o dvě příčky polepšil a je na 27. místě. lépe se dařilo českému nováčkovi soutěže Martinu Michkovi, který byl v cíli etapy s 18. nejlepším časem a průběžně je na 16. místě. Jan Brabec z Big Schock Racingu dorazil 43. a celkově je 36.

Ze soutěže bohužel po pádu a zranění ramene odstoupil úspěšný český motorkář Roman Krejčí, který závodil ve speciální „srdcařské“ kategorii „Dakar origina“ kdy jezdec jede bez doprovodu úplně sám, jen mu někdo veze díly. Podle pravidel této kategorie je jezdec tedy i svým mechanikem. Jedná se možná o nejlevnější způsob zdolání soutěže, ale určitě i o ten nejtěžší. Krejčí byl průběžně třetí v této šílené kategorii. V celkovém hodnocení motorek byl na 43. místě.

Velmi dobře stále pokračuje Slovák Svitko, který dojel devátý a díky tomu postoupil ze včerejší průběžné 10. pozice o jedno místo vpřed. Za český úspěch můžeme považovat i výkon Skylera Howese, který závodí za český tým Klymčiw Racing. V 6. etapě dojel 10. a v celkovém pořadí se posunul na 8. místo! Gratulujeme jezdci i jeho týmu!

Zdeněk Tůma zatím stále nedorazil do cíle etapy. Jeho čtyřkolka se zastavila s technickou závadou 70 km před cílem.