10. Etapa Rally Dakar 2020

V pořadí desátá etapa Saudskoarabského Dakaru musela být po 345 km zrušena z důvodu bezpečnosti. Do oblasti se totiž přihnala písečná bouře, což znamená nemožnost použití vrtulníků a tím pádem nemožnost zajištění rychlé lékařské pomoci na trati. Závodníci tedy odjeli jen první část etapy a z neutralizační zóny pokračovali dále volným tempem do bivaku. V dnešním je ale nečeká doprovod a zázemí týmů, na které je většina účastníků zvyklá. Desátá a jedenáctá etapa je tzv. maratonská, tedy bez pomoci a asistence. Všechny posádky si tak vyzkouší podmínky, které mají jinak jen závodníci v kategorii Dakar original (nebo také Malle Moto = motorkáři absolvující soutěž bez doprovodu, jen s bednou nářadí a dílů, které jim veze organizátor nebo spřátelený tým).

Nejrychlejší český kamion byl tentokrát Karel (Iveco Martina Macíka) na 7. místě se ztrátou 6 minut na vítězného Shibalova. V průběžném pořadí je Macíkova posádka stále na 6. místě, ale ztráta na pátého Rusa Sotnikova s KAMAZem se zmenšila na nějakých 24 minut.

Technické problémy se speed senzorem turbodmychadla opět přibrzdili Aleše Lopraise. Jako i v předchozích etapách musela i dnes posádka několikrát zastavovat a resetovat řídící jednotku z nouzového režimu. Proto by Aleš v cíli zkrácené etapy až jako devátý a průběžně je stále čtvrtý. Problémy se ale nevyhnuli ani jeho přímému soupeři Viazovičovi s MAZem, který dojel až 19 se ztrátou cca 24 minut na devátého Lopraise. Stále si sice drží průběžné třetí místo, ale rozdíl mezi ním a čtvrtým Lopraisem se zmenšil na cca 40 minut. První dvě pozice stále drží KAMAZy, tedy Karginov (1.) a Shibalov (2.) a pokud je nepotká žádný problém, můžeme předpokládat že jejich pozice zůstanou až do cíle. Obě posádky jedou velmi týmově a navíc jim pomáhají i Sotnikov (průběžně 5. místo) a Nikolajev jedoucí mimo celkové pořadí (který ale stále promlouvá do pořadí etap, blokuje a práší podle týmové strategie).

Martin Šoltys byl v 10. etapě klasifikován na 13. místě a průběžně stále drží 9. místo.

Nejlepším českým „osobákem“ v soutěži je stále Shrek s Martinem Prokopem za volantem. Ve zkrácené etapě byla posádka na 11. místě a v průběžném pořadí se posunula o jednu příčku na 13. místo. Zapletal byl v cíli 16. (průběžně 18.)

Josefa Macháčka zkrácení etapy podle jeho slov také nepřekvapilo. Jak v Africe tak v Jižní Americe pamatuje podobné situace, kdy se kvůli počasí (potažmo bezpečnosti) nebo kvůli nestíhání časového harmonogramu některé etapy zkracovali, nebo úplně rušili. Každopádně dnešní měřenou část projížděla posádka raději opatrně, protože mají stále v paměti převrácení jejich CAN-Amu v osmé etapě. Vzhledem k problémům a kotrmelcům ostatních účastníků to tentokrát byla určitě správná strategie. V cíli posáka zaznamenala 17. místo. celkově je stále 27.

Na jedné z velkých dun se dostal do problémů Alonso, který špatně zvolil nájezdový úhel i rychlost. Výsledkem bylo několik kotrmelců a velmi poškozené auto v maratonské etapě (viz galerie) a propad z 10. průběžného místa na 14. (opět za Prokopa). Na stejné duně později skončil Roman Starikovich s Toyotou, který dunu najel „na kolmo“ ve vysoké rychlosti. Dlouhý skok měl tak tvrdý dopad, že pilot i navigátor skončili v péči lékařů.

To samé místo znamenalo pád i pro českého motorkáře Jana Brabce, který při pádu zlomil řídítka a jejich opravou ztratil 30 minut. Výsledné 60 místo je pro něho v podstatě úspěch. Nejlepší Čech na motorce byl Milan Engel na 18. místě. Průběžně je ale nejlepším Čechem v kategorii nováček Michek, který je 14. Je tak zároveň nejúspěšnějším nováčkem vůbec. Slovák Štefan Svitko je stále 10., Skyler Howes jedoucí za českou stáj Klymčiw Racing si o jednu příčku polepšil a je průběžně na 8. místě.

Velmi úspěšná byla zkrácená desátá etapa pro české čtyřkolkáře. Kubiena jedoucí po problémech z třetí etapy mimo soutěž zaznamenal 13. nejlepší čas v etapě. Zdeněk Tůma dojel 2. a průběžně stále drží 11. místo.