11. Etapa Rally Dakar 2020

Nejúspěšnějším českým účastníkem byl v předposlední etapě opět kamionista Martin Macík. V průběhu etapy posádka opět velmi důkladně prověřila svůj stroj, který se několikrát ocitl všemi koly ve vzduchu. Důsledkem takové jízdy byly utržené držáky kabiny. V cíli slavil 6. etapové místo a kvůli problémům Aleše Lopraise se posunul o jednu příčku v průběžném pořadí a je tedy 5. V cíli etapy slavil nejenom úspěchy v závodě, ale také velký životní úspěch. V noci totiž dorazila do Saúdské Arábie zpráva o narození Martinovi dcery. Mio, vítej mezi námi.

Posádka Aleše Lopraise si bohužel v 11. etapě sáhla na dno. Po opakujících se problémech s elektronikou přeplňováním motoru posádka několikrát zapadla. Technické problémy vyústily roztrženým kloubem poloosy. Výměnou a také vyprošťováním z písku posádka ztratila mnoho času. Do cíle tak Aleš dorazil na 26. místě se ztrátou 2h 52min na 1. Karginova. Taková ztráta znamenala propad z průběžné 4. pozice na 7. příčku. Šance na pódiové umístění se tak v předposlední etapě vytratily. Navíc Aleše nehezky „nakopl volant“, takže musel vyhledat péči lékařů kvůli (pravděpodobně) vykloubenému zápěstí.

Martin Šoltys s Tatrou Buggyra Racing dokončil etapu kvůli dvěma opravám servo pumpy a výměně hadice od turba na 19. místě a v průběžném pořadí si pohoršil o dvě příčky a je 11. Z maratonské etapy jsi ale posádka přivezla krásné selfíčko s Fernandem Alonsem ze společných ubikacích.

Alonsovi se v 11. etapě i přes rozbité auto poměrně dařilo a zajel 8. nejrychlejší čas. Průběžně je na 13. místě hned za Martinem Prokopem. Ten byl přes technické problémy v cíli etapy jedenáctý. Ke konci dunového pole totiž nevydržela pravá zadní poloosa a posádka dojížděla do cíle etapy na 3 kola. Dle Martinových slov měli štěstí, protože konec etapy už nebyl tak náročný a posádka neztratila 40 minut výměnou.

Před koncem Dakaru jsou všechny české posádky v kategorii automobilů v pohybu. Miroslav Zapletal je v průběžné klasifikaci na 17. místě, Tomáš Ouředníček na 37. místě a Boris Vaculík je průběžně 55.V kategorii SxS stále pokračuje i Josef Macháček s Buginou CAN-AM a je průběžně na 27. místě.

Nejlepší český jezdec kategorie motocyklů byl Milan Engel na 18. místě. Dobře rozjetou etapu ale zakončil 600 metrů před cílem pádem ve vysoké rychlosti. Kromě motorky byl poměrně dost dobytý i jezdec, ale do bivaku se dostal sám. Seznam části těla, které ho bolí, byl ale poměrně dlouhý a proto musel vyhledat péči lékařů. Doufáme, že bude v pořádku a poslední etapu bude moci dokončit, tak jak si to přeje. Průběžně je totiž na krásném 26. místě.

Jeho týmový kolega Martin Michek měl také problémy. Stejně jako 30ti dalším motorkářům i jemu došel benzín jen několik kilometrů před tankovacím bodem. Přestože se jednalo o chybu pořadatelů, k úpravě výsledného času nedošlo a byl tak klasifikován na 42. místě. V průběžném pořadí se propadl na 23. místo a ztratil tak vedení v kategorii nováčků, kde je aktuálně třetí.

Jan Brabec po děsivém pádu v první části maratonské etapy využil pomoc při opravě svého stroje způsobem, který pravidla během maratonské etapy nedovolují. Z toho důvodu obdržel od pořadatelů dodatečně 6ti hodinovou penalizaci. Tím se propadl z 36 na 60 místo v průběžného pořadí po 10 etapě. Druhou část maratonské etapy ale dokončil na 40. místě a v celkovém průběžném pořadí si opět polepšil o čtyři příčky na 56. pozici. Petr Vlček je předposlední etapou průběžně 38. a Jan Veselý 79.

Čtyřkolkář Zdeněk Tůma dokončil etapu na 11. místě a v průběžném pořadí je na deváté příčce. Oproti včerejšku si tak o dvě místa polepšil. Jeho kolega Tomáš Kubiena už bohužel v soutěži nepokračuje.

Posted in Články.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *