Test: Nabíjecí stanice Powerness Hiker U500 a 80W solární panel | 500 Wh Přenosný zdroj s LiFePO4

Do dlouhodobýho testu jsme dostali přenosnou nabíjecí stanici Powerness U500 a dneska ti ji rychle představíme. Pokud náhodou nevíš k čemu je takovej krám dobrej tak čti až do konce.

Přenosná nabíjecí stanice je vlastně taková velká powerbanka, která má ale kromě větší kapacity i celou řadu různých výstupů. V kompaktním balení je LiFepo baterie o kapacitě 35 Ah, která váží jenom 5,5 kila a narozdíl od olověných článků můžeš využívat skoro celou její kapacitu. To už jsme tady jednou vysvětlovali. Tahle stanice má ale integrovanou i nabíjecí elektroniku a BMSku a s přiloženýma kabelama jí dokážeš nabíjet z domácí zásuvky, ale i z autozapalovače. Ten druhej způsob je v praxi o trochu pomalejší, ale o tom až později.

Samotný tělo je pocitově velmi kvalitní, spasování dílů je naprosto příkladný. Na horní části se nachází indukční nabíječka na mobilní telefony, která splňuje standart QI. Horní madlo je opět velmi pevný, v zavřeným stavu má lehkou aretaci. Spodní strana stanice má 4 pogumovaný nožičky.

Na přední části je displej, kterej zobrazuje procenta nabití baterie, odebíraný watty a odhad času kterej při současný zátěži baterce zbejvá. Hned vedle je integrovaná LED svítilna se třema módama, ta nebere skoro nic. Pod ní je autozapalovač + dva 12ti voltový výstupy na konektor. Ty dávají až 10 A. Další oddělení nabízí pět úesbéček, z toho ten malej USB-C a ten velkej pod ním vlevo dokážou energii vydávat i přijímat. Takže v nouzi můžeš nabíjet třeba i nabíječkou na mobil. No a poslední výstup je zásuvka střídače na 230V, která dává až 500W. Vzhledem ke kapacitě baterky by ale plnou zátěž zvládl asi jenom hodinu. Při zapnutí měniče vždycky na chvíli naskočí větráček, ale po chvíli zase stichne a čeká až jestli bude teplota stoupat. Během našeho testu běžel jenom při používání měniče na 230V. Při odběru z 12ti voltovýho autozapalovače byl Hiker naprosto tichej.

Pro nabíjení v přírodě tady máme ještě jednu vychytávku od Powernessu – skládací solární panel s jmenovitým výkonem 80W. Ve složeným stavu nezabírá moc místa, na tloušťku má jenom 3 centimetry. Na první pohled zaujme kapsa na zip, která chytře schovává regulátor s displejem, kabely a konektory. Kromě konektorů pro připojení k powerstanici je tady dokonce i USB-Céčko, kterým můžeš teoreticky nabíjet i telefon. V praxi je ale potřeba trochu lepší počasí, než máme dneska my. Telefon nám dnes signalizuje „příliš pomalé nabíjení“, ale nabíjí se. Tento 80W panel se skládá ze dvou částí. V zavřeným stavu je drží magnet a pro podepření je vzadu vyklápěcí nožička. Dneska je pod mrakem, takže z toho nepoleze víc jak půl ampéry, ale i to stačí na malý oživení LiFePO4 baterky.

Teď už ale jdeme na náš první praktickej test. Zajímá nás, jak dlouho zvládne Hiker napájet přenosnou kompresorovou ledničku. Po připojení vidíme odběr kolem 60W, což odpovídá údajům od výrobce ledničky. Při 30% stavu baterie by lednice běžela 2,5 hodiny, ale ve skutečnosti to bude víc, protože termostat ledničky kompresor pravidelně vypíná. Máme vyzkoušený, že při chlazení na 6°C běží lednička asi jenom 20 minut z hodiny. Po nabití na 100% už Hiker odhaduje 15 hodin, ale opět to je jen když běží kompresor. Reálně to bude asi trojnásobek.

Během naší cesty se baterka zvládala dobíjet z autozapalovače a držela se kolem 95-100%. Na noc ale nabíjení vypínáme a lednička jede jenom ze nabíjecí stanice. Druhý den ráno je docela kosa. Počasí se nám zkazilo ještě víc než včera, a tak se kompresor lednice moc nenadřel. V baterii nám tak po 12ti hodinách provozu zbývá stále 66%.

Při druhým testu, na Milovický offroad summer party už to bylo samozřejmě jiný, protože venkovní teplota přesahovala 30 °C a v noci nespadla pod 20. Ale když je vedro, je většinou i slunečno a tady nám solární panely dávali pěkných 1,5 A, i když stojíme v polostínu pod stromy. Baterka tak držela celý den 100% a v noci spadla asi na 45%.

V posledním, extrémním testu, jsme ledničku přepnuli z 6°C na -20°C. Tím se podstatně zvyšuje doba po kterou kompresor běží, ale i tak to Hiker zvládnul a ráno zbývalo asi 20% baterie.

No a tím se dostáváme k otázce, pro koho je tahle přenosná nabíjecí stanice vhodná. S čistým svědomím ji můžeme doporučit pro víkendový výlety a za určitých podmínek si dovedeme představit její použití i na delší cesty. Záležet bude hlavně na tom, kolik kilometrů denně ujedeš a kolik hodin ji tak budeš nabíjet. Pokud budeš stát několik dní na jednom místě, bez solárního panelu se asi neobejdeš. Největší výhodu vidíme v univerzálnosti použití a ve snadný přenositelnosti.

Stanici používáme v našem Jimny, ale občas jí i půjčujeme kamarádům, nebo si ji bereme na služební cesty. Ale když ji zrovna nepotřebujeme, nácháváme ji prostě doma a šetříme váhu a místo v autě. Mimochodem, během letní bouřky nám pomohla i doma, když na několik hodin vypadl proud. Jako záložní zdroj pro mrazák nebo čerpadlo kotle ji využijeme určitě ještě mnohokrát.

Za cenu kolem 10 tisíc korun určitě nejde o levný řešení, takže pokud nepotřebuješ přenositelný zdroj, doporučíme ti pro kempování spíš pevnou instalaci do auta, třeba jako to máme v Transitu. Jeho stavba ale není téma pro běžnýho uživatele a použití je prostě jenom v tomhle autě.

Solární panel má záruku 2 roky a samotná stanice dokonce 5 let. LiFePO4 baterie uvnitř stanice by ale měla vydržet bez problému kolem 10 let a panel možná i dýl. Ještě doplníme, že solární panel není v ceně a musí se přikoupit. Jak jsme ale demonstrovali při testu nabíjení z autozapalovače, ne každej ho ale bude potřebovat.

Hiker U500 v naší redakci zůstává na dlouhodobej test. Pokud tě zajímá víc informací, tak prostě odebírej náš kanál, protože za pár měsíců se zase přihlásíme s poznatky z dlouhodobýho používání.

Děkujeme společnosti Sunnysoft za poskytnutí stanice do testu.

Přenosná nabíjecí stanice Powerness Hiker je k mání ve variantě U100, U300, U500 a U1500. Skládacím solární panel můžeš mít ve variantách 40W, 80W a 120W. Více info najdeš na stránkách Sunnysoftu, kterej je dovozce značky Powerness do ČR a SK. https://www.sunnysoft.cz/z/516PWR-002/powerness-hiker-u500.html https://www.sunnysoft.cz/z/516PWR-006/powerness-solarx-s80.html

Staňte se členem tohoto kanálu a získejte přístup k těmto výhodám: https://www.youtube.com/channel/UCNuYRAEqOASN5VtuZV6in7A/join

OFF TOUR Merch: http://bit.ly/OffTourMerch

Posted in Doporučujeme.